Toți copiii s-au întors în bănci. De la mare, de la munte, de la bunici, din insule exotice, din parcuri ori din bătătura casei, cu mic, cu mare sunt la școală. Ce te faci, dacă nu mai știi tot alfabetul și trebuie să ți-l reamintești? Mai ai și o testare acuș – acuș. N-ai încotro și pui mâna pe carte, evident. Care carte? Una să fie interesantă, să nu aibă texte prea lungi, să nu ne plictisească, să se citească singură, eventual! Nu-i așa că este interesant? O fi vreo carte care să se citească singură? Eu am găsit una care se citește și „se zboară” singură prin tot alfabetul și care culege și o mulțime de zicale, proverbe, vorbe de duh, cum le mai numesc unii, care, sigur, vă vor face mai isteți odată ce le înțelegi.
Este cartea „Călătorie prin alfabet” de Manuela Dinescu, Editura Ars Libri, 2023.
Ei, să nu credeți că ea se citește chiar singură, nu! Vă ajută un nastrușnic de avion din hârtie. Cred că hârtia era o pagină din carte. Asta e așa, o informație, pe care, vă rog, să vă faceți că nu ați citit-o! Nu e deloc indicat să rupi foi din cărți. Ce credeți că face avionul nostru? Nu pot să vă spun toate cele 31 de întâmplări, exact câte litere cuprinde cartea noastră, dar vă pot spune că, pentru fiecare întâmplare, avionul călător are câte o aventură. De exemplu: la pagina cu litera B avionul stă de vorbă cu niște buburuze și cu niște broscuțe care se tem că vor deveni desertul unei berze. Nu știați că și berzele trebuie să mănânce? Mai ales că au și puișori de crescut? Asta este!
La litera F, florile au luat lecții de zbor și zboară pe sub nasul avionului, care încă nu a învățat să zboare, deși este avion. Este un avion puișor și el. Prietenul nostru și eu v-am păcălit, nu era vorba despre flori, era vorba despre fluturi.
Nu-i așa că se citește singură? Și cu ocazia asta ne reamintim și alfabetul? Textul nu este deloc plicticos, are și rime, ca să-l ținem minte ușor iar ilustrația este pe placul vostru cu siguranță, minunată! Nu mai vorbesc despre aranjamentul textului: cu elemente scoase în evidență prin diferite metode grafice foarte interesante.
Cartea de față „Călătorie prin alfabet” de Manuela Dinescu, Editura Ars Libri, 2023, este un cadou grozav de la autoarea ei, pentru cei mici, pentru dascăli ori pentru părinți, bunici, la începutul, de-a lungul anului ori pentru finalul de alfabet, cu care vă puteți delecta și învăța în același timp. Eu o recomand cu drag!
Altă bătaie de cap pentru mititei sunt semnele de punctuație. Am descoperit o carte la Editura Paralela 45, tradusă de astă dată din franceză de Cătălina Soare. Ea se numește „Prietenii noștri Punct, Virgulă și echipa” și este scrisă de Coralie Saudo și ilustrată de Mariana Itoïz. Cartea este foarte frumos ilustrată și semnele de punctuație sunt interesant desenate ca niște ființe, copii cu fel de fel de expresii nostime și atrăgătoare pentru cei mici. Fiecare dintre ele are un text, foarte mic și concentrat, ce exprimă exact „treaba” pe care trebuie să o îndeplinească: „ Parantezele sunt misterioase, dar prețioase. La fel ca noi, Ghilimelele, una începe, alta sfârșește (și zâmbesc necontenit).” Cartea este de format mare, dar frumos ilustrată și sunt sigură că elevilor mici le va plăcea și-și vor aminti, la nevoie, toate semnele cu ajutorul ei. Rămâne să faceți rost de ea și să exersați, căci nimic nu se întipărește în minte, dacă nu se insistă și nu se fac suficiente exerciții. Un ajutor neprețuit pentru dascăli ca și cartea de mai sus pentru alfabet!
Succes tuturor în noul an școlar!